Jag undrar om någon vet hur man kan göra bra bakeoffbröd. Jag vill frysa ogräddade brödfrallor och bara baka så många som jag vill ha för stunden. Då har man alltid färska bullar. Fruset bröd blir inte samma sak.
Fryser man bullar efter sista jäsning eller hur gör man?
Postad av Katja
i Fjärås
, 11 november 2009
Degämnena fryses innan jäsning och tinas mycket långsamt i tex kylen och jäses därefter vanligt.
Ingenting går upp mot varma bullar... Baka äppelbullar och lyft fikat till oanade höjder!
Bullbak är en garanterad myshöjar i köket. Doften är en magnet för att fikasugna. Visst är nygräddare kanelbullar fantastiskt gott. Men vill du ha omväxling går det att baka läckra vaniljbullar, mjuka chokladbullar, goda nougatsnurror eller blåbärsbullar. Själva slår vi ett slag för nygräddade äppelbullar. Perfekt till kaffet, oavsett när du dricker det!
Hoppa hämtpizzan i kväll! Din hembakade quattro stagioni smakar bättre...
En pizzakväll med familj eller vänner är alltid en bra idé. Och det är inte svårt att lyckas med pizzan. Välj en enkel pizzadeg eller knåda ihop en långjäst pizzadeg, så får du riktigt knapriga kanter och botten!
Med en bra botten kan du lätt variera påläggen efter smak. Experimentera med spännande resultat eller baka någon av de klassiska pizzorna. Kanske en enkel capricciosa eller varför inte en gorgonzola? Den som inte kan bestämma sig gör förstås en quattro stagioni!
Någon som gillar kladdkakor? Baka en chokladstinn kaka, hitta nya favoriter och njut...
När jag drev café var kladdkakan en av våra verkliga storsäljare - vi älskar kladdkaka i detta land!
Kanske för att det finns en kladdkakaka för varje tillfälle.Vardagsfika eller buffé, barnkalas eller släktträff ? kladdkakan platsar och är lätt att lyckas med.
Kladdkaka går också fint att baka helt utan ägg ? prova ett recept på chokladkladdkaka. För den som inte tål gluten finns en glutenfri variant. Och självklart går det att göra en god kladdkaka helt mjölkfri!
De knappa 20 minuter det tar att grädda kakan räcker fint för att duka och brygga kaffe. Om du inte använder tiden till att slicka ren bunken, förstås!
Bakeoff hammagjord
Jag undrar om någon vet hur man kan göra bra bakeoffbröd. Jag vill frysa ogräddade brödfrallor och bara baka så många som jag vill ha för stunden. Då har man alltid färska bullar. Fruset bröd blir inte samma sak.
Fryser man bullar efter sista jäsning eller hur gör man?
Postad av Katja i Fjärås , 11 november 2009