Funderar du på att bli veterinär? Vi bevakar svensk djursjukvård.

Franskbröd

Nybakat, frasigt och luftigt. Så tycker jag ett gott franskbröd ska vara! En god start på dagen...

Du behöver

Fördeg

  • 1 dl vatten
  • 3 dl vetemjöl special
  • 10 gram jäst
  • 1 krm salt

Deg

  • 4 dl vatten
  • 40 gram jäst
  • 1 ägg
  • 1 msk socker
  • 13 dl vetemjöl special
  • 3 tsk salt

Gör så här:

För att lyckas med franskbröd krävs det att du bakar med vetemjöl special eller annat starkt mjöl. Då får du lättare ett luftigt och högt bröd.

Blanda ingredienserna till fördegen och ställ dem att jäsa i kyl över natten eller fyra timmar i rumstemperatur.

Lös sedan jästen och fördegen i vattnet, blanda ner alla övriga ingredienser utom salt och knåda med degblandare eller matberedare i 10 minuter.

Tillsätt saltet och knåda ytterligare 10 minuter.

Låt degen jäsa 30 minuter i degbunken. Dela i två lika stora bitar och rulla till bullar. Låt degen vila fem minuter.

Forma degen till två avlånga limpor, gör dem gärna smala och så höga som möjligt.

Sätt in bröden i kall ugn. Sätt in en långpanna med vatten i botten och låt bullarna jäsa till dubbel storlek.

Ta försiktigt ut bröden och värm ugnen till 250 grader.

Sätt in bröden och spruta samtidigt in vatten i ugnen med en blomspruta. Efter fem minuter sänks temperaturen till 200 grader. Baka bröden i ytterligare 30-35 minuter.

Låt svalna på galler och spruta gärna lite vatten på bröden när de kommer ur ugnen.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt


Kommentar av Jacquie
13 juli 2011

ska man ta ut langpannan med vattnet innan man varmer ugnen?

Kommentar av hejhej
18 april 2010
Kommentar av Lina
10 mars 2010

Hej!

Varfor ska man satta in brodet i kall ugn med en langpanna med vatten i botten ? Ska det vara kallt vatten eller varmt?

Maste man spruta in vatten i ugnen?

Redaktionens kommentar
Brödet jäser fint i en kall/ avtängd ugn med fukten från vattnet. Och nej, du måste inte spruta in vatten, men brödet får bättre yta och lyfter bättre då.

Fruktrecept

Fem om dagen

Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!

Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?

 fruktrecept.se

Kakor

Äppelfest!

Äpplen kan användas till de mest skilda rätter. Från äppelmos till kryddig äppelkaka.

bakakaka.se

Brödrecept

Mera matbröd!

Vi är många som äter mycket bröd, så varför inte välja gott bröd? Baka ett syrat fullkornsbröd!

hembakatbrod.se


Kladdkakor

Lyxig kladdkaka

Dags för en härlig långfika i helgen? Prova nya, goda recept på kladdkaka med jordnötter!

En klassisk kladdkaka brukar bli räddningen när det snabbt behövs fikabröd. Gärna bakad i långpanna om gästerna är många. Men det går lätt att variera smaken och förvandla den enklaste kakan till en lyxfika. Prova ett nytt, läckert recept på kladdkaka med jordnötter. Eller gör en variant med mandelmassa och hackade chokladbitar i kakan. Servera med glass om solen skiner eller vispa grädde till och du har en kaka som passar fint även som efterrätt.

 kladdkakor.se


Frukostbullar

Tunna vetekakor Frasiga frallor i all ära, men ibland behöver man vakna riktigt mjukt! Tunna, mjuka vetekakor med ost kan aldrig vara fel!

Glassrecept

Chokladglass Med glassmaskin gör du enkelt den allra godaste glassen. Hemlagad chokladglass kan ingen motstå!
Prenumerera direkt! Gratis!

Scones

Pepparkaksscones Scones är mer än bara snabbakad fika åt oväntade gäster. De mjuka tebröden går att variera i det oändliga!
Under vinjetten Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare i veckan.

Läs mer ...